in

Walt Disney отпушта 32.000 работници!

Компанијата „Волт Дизни“ објави дека ќе отпушти 32.000 работници, пред се во тематски паркови, што е зголемување во споредба со 28.000, како што беше најавено во септември, поради ограничениот број посетители поради пандемијата на вирусот корона.

Отпуштањата ќе бидат доставени во првата половина на 2021 година, наведува компанијата во документот доставен до Комисијата за хартии од вредност.

Дизни на почетокот на овој месец објави дека ќе го намали бројот на вработени во тематскиот парк во Јужна Калифорнија поради неизвесноста во врска со тоа дали властите ќе дозволат отворање на овој центар.

Забавните паркови на Дизни беа затворени и на Флорида, а оние надвор од Соединетите држави беа отворени на почетокот на оваа година со примена на строги мерки за оддалечување, тестирање и употреба на маски.

Дизниленд во Париз повторно беше затворен на крајот на минатиот месец, кога Франција прогласи нова блокада во борбата против вториот бран на епидемијата.

Тематските паркови во Шангај, Хонг Конг и Токио се уште се отворени.

Компанијата потврди дека претходно најавените отпуштања припаѓаат на новообјавениот број.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote