in

Yamaha одлучи: Нема замена за Роси!

Јамаха нема да има замена за Валентино Роси на трката што ќе се вози на 25 октомври за Големата награда на Теруел, беше потврдено во неделата.

Италијанскиот мотоциклист ќе го пропушти Гран при на Арагон, со кое се вози на 18 октомври, бидејќи тој бил позитивен на коронавирус.

Valentino Rossi

Поради законите што се во сила во Италија, а кои предвидуваат луѓето заразени со вирусот корона да поминат 10 дена во изолација, сигурно е дека Роси нема да вози ниту следната недела.

Јамаха изјави дека нема да именува замена за „Докторот“.

Според официјалното соопштение, оваа одлука е донесена поради прекумерниот стрес на кој биле изложени сите во тимот во текот на оваа сезона, а беше погодена од пандемијата на коронарниот вирус, поради што беше намален бројот на персонал на трките.

Се додава дека Валентино Роси наскоро го очекува нов тест. Доколку добие негативен резултат, ќе може да се најде најрано на патеката во Валенсија, каде трката за Големата награда на Европа ќе се одржи на 8 ноември.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote