in

За неносење маска во Мексиканскиот град Нуево Леон можно е да завршите во затвор!

Луѓето кој не носат маска во Нуево Леон ќе бидат уаспени, изјави Министерот за Медицина на Мексико по соопштувањето на новите радикални мерки со цел да се намали ширењето на вирусот. Болниците во северот на Мексико се преполни и државата беше спремна да направи се за да ја спречи заразата.

Министерот изјави дека луѓето кој не носат маска во овој Мексикански град, можат да бидат уапсени и зачувани 36 часа во притвор. Полицијата исто така има право да ги натера прекршителите на овој закон да ги чистат улиците како казна за стореното дело. „Мора да бидеме подисциплинирани и построги доколку сакаме да го намалиме ширењето на КОВИД-19.“ дополни Министерот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote