in

ЗА ПРИМЕР! Веќе 28 дена нема нов пациент со корона, што се смета за праг за искоренување на вирусот.

Втората по големина земја во Австралија во август забележа 700 нови случаи на инфекција за еден ден, најмногу од почетокот на пандемијата, додека имаше близу 8.000 активни случаи на заболување.

Австралиската држава Викторија, која некогаш беше жариште на COVID-19 во земјата, нема пријавено нови случаи на заболување веќе 28 дена, што е праг за кој обично се смета дека значи искоренување на вирусот од заедницата.

Викторија исто така нема поактивни случаи на болест откако последниот пациент со COVID-19 беше обвинет од болницата претходно оваа недела.

Втората по големина земја во Австралија во август забележа 700 нови случаи на инфекција за еден ден, најмногу од почетокот на пандемијата, додека имаше близу 8.000 активни случаи на заболување.

Ширењето на вирусот беше запрено само откако беа воведени мерки за карантин, кои беа на сила повеќе од 100 дена, кога околу пет милиони луѓе кои живееја во Мелбурн беа заклучени во своите домови.

Мерките за карантин го забавија економското закрепнување на Австралија од првата рецесија во последните три децении предизвикано од затворањето на компанијата во март.

Намалувањето на бројот на нови случаи доведе до укинување на мерките за социјално дистанцирање во земјите низ Австралија.

Тасманија е последната држава во Австралија што ги отвори своите граници за жителите на Викторија во петокот. Овој остров ги затвори своите граници во март.

Австралиските власти тврдат дека само ефективната вакцина против COVID-19 ќе обезбеди долгорочно враќање во нормала.

Австралија постигна договор за набавка на четири вакцини, а владата планира да купи 33,8 милиони дози. Најголема надеж се става во вакцината на компанијата „АстраЗенека“, која веќе се произведува во земјата.

До денес, во Австралија се пријавени скоро 28 000 случаи на COVID-19, што е значително помалку отколку во многу други развиени земји. Како резултат на болеста, 905 пациенти починале, а повеќе од 90 проценти од смртните случаи биле регистрирани во Викторија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote