in

ЗА ПРВ ПАТ ПО 130 ГОДИНИ! Американски затвореник егзекутиран пред примопредавањето на Претседателството!

Во американската држава Индијана, осуден е затвореник на смртна казна по име Брендон Бернард. Тој е погубен со инјекција со отров. Бернард влезе во историјата како прва личност погубена за време на трансферот на претседателската функција по 130 години.
За Брендон илјадници луѓе бараа амнестија, вклучувајќи ја и Ким Кардашијан и некои сенатори.
Американскиот претседател Доналд Трамп ќе му ја предаде својата функција на Bо Бајден на 20 јануари.

130 Yıl Aradan Sonra İlk: ABD'de bir Mahkum, Başkanlık Devir Tesliminden Önce İdam Edildi

Предвидено е да бидат осудени уште четворица на смртна казна пред Трамп да ја предаде функцијата.

Ако нема промена во овие одлуки, најмногу егзекуции во повеќе од сто години ќе се случиле под председателстовото на Трамп. Бројот на затвореници погубени од јули исто така ќе се зголеми на 13.

Еден од петмината осудени за убиство на пар што го ограбија во 1999 година, 40-годишниот Бернард е најмладиот затвореник погубен од федералната администрација во изминатите 70 години.

Пред погубувањето, тој се извини на семејството на двојката што ја уби!

İnfazdan önce, öldürdüğü çiftin ailesinden özür diledi

Пред егзекуцијата, адвокатите на Бернард апелираа до Врховниот суд да се запре погубувањето. Сепак, судот го одби ова барање.

Двојката Тод и Стејси Багли беа убиени во Тексас во јуни 1999 година од страна на пет лица, меѓу кои и Бернард, од кои најстариот имаше 19 години.

Откако брачната двојка била ограбена, тие биле застрелани од задниот дел на нивниот автомобил од Кристофер Виалва, кој бил заедно со Бернард.

Подоцна, Бернард го запалил автомобилот во кој бил двојката. Адвокатите на Бернард тврдеа дека парот починал пред да го запали автомобилот.

Канцеларијата на јавниот обвинител соопшти дека Тод Багли починал откако бил застрелан, а Стејси Багли, која имала саѓи во душникот, починала од труење со чад.

Многу од познатите личности како Ким Кардашијан побараа укинување на казната на Бернард!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote