in

ЗА ПРВ ПАТ ВО СВЕТОТ! Тампоните и влошките ќе бидат дистрибуирани бесплатно во оваа земја!

Шкотска ќе биде првата земја каде производите за менструација се ќе се дистрибуираат бесплатно. Според законот, тампоните и влошките ќе се даваат бесплатно.

Ова ќе биде поддршка за жени со недоволни финансиски средства!

Maddi gücü yeterli olmayan kadınlara destek

Со законската регулатива усвоена од шкотскиот парламент вчера, локалните самоуправи беа обврзани да обезбедат бесплатен пристап до производи како што се тампони и влошки за сите кои имаат потреба.

Законот беше подготвен со предлог на пратеничката од Лабуристичката партија, Моника Ленон, која од 2016 година води кампања за поддршка на жени со недоволни финансиски средства.

Една жена во Шкотска секој месец плаќа 9 евра за влошки и други производи!

İskoçya'da bir kadın, her ay ped ve diğer ürünler için 85 lira ödüyor

Подвлекувајќи дека слободниот пристап до производи за менструација стана уште поважен за време на епидемијата поради економските услови и ограничувања, Ленон ја изрази својата среќа со воведувањето на регулативата.

Според студијата спроведена со учество на повеќе од 2.000 луѓе во Шкотска, секој четврти студент во училиштата и универзитетите има потешкотии да добие тампони или влошки. Овие производи ја чинат жената во просек по 8 фунти секој месец.

„Дистрибуцијата за студенти исто така ќе биде законски загарантирана“

'Öğrencilere yönelik dağıtım da, yasal olarak garanti altına alınmış olacak'

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote