in

УбавоУбаво

За силна, густа и сјајна коса: Пробајте маска од сенф

Главната цел на сенфот во маските за коса е да ја стимулира циркулацијата

Сенф+шеќер+јајца

Одлична маска за раст на косата. Две лажици сенф измешајте со вода, додадете една жолчка и две лажици шеќер. Оваа маска можете да ја користите и за сува коса, само додадете ѝ уште две лажици маслиново масло. Нанесете ја смесата на скалпот, завиткајте ја со обична најлонска фолија за домаќинство (или ставете најлонска кеса на главата) и крпа или топла марама одозгора.

Оставете ја маската да делува 20-50 минути, а потоа измијте ја косата веднаш штом почувствувате печење и чешање. Нанесете регенератор на вашата коса. Постапката се препорачува 1-2 пати неделно во еден месец, а потоа по потреба.

Сенф + јогурт

Оваа маска е погодна за сува и оштетена, бојадисана коса. Најпопуларниот рецепт: една лажица сенф во прав со две лажици јогурт, измешајте, додадете една лажица течен мед и една лажица бадемово масло. Маската се нанесува на валкана коса 30-40 минути, а потоа се мие со топла вода и шампон.
Друга опција: измешајте една лажица сув сорго со 0,5 шолја кефир, додадете една жолчка и оставете ја на главата 30 минути. Оваа маска можете да ја користите секој ден, бидејќи концентрацијата на сенф во неа е многу помала отколку во претходниот рецепт.

Ефикасно е и мешањето на сенф со квасец. Оваа маска ја подготвуваме на следниов начин: измешајте една лажица сув квасец со две лажици топол кефир, додадете една лажица шеќер и оставете ја смесата на топло место додека не нарасне квасецот. Потоа измешајте ја оваа смеса со мед (една лажица) и сув сенф (една лажица). Нанесете на коренот на косата и оставете 1-2 часа.

Мерки на претпазливост

Бидете многу внимателни кога користите маски од сенф. Правило: не претерувајте. Доколку маската остане на главата подолго од потребното, постои ризик од изгореници. Кај некои жени, маските со сенф може да предизвикаат алергиски реакции. Пред да ја употребите маската, направете тест на раката (како и со сето она што го користите за прв пат, на пр. лак за коса): измешајте малку сенф во прав со вода и оставете го 15 минути. Малку гори – нормална реакција, доколку има чешање и црвенило, не се препорачува употреба на таква маска.

Секогаш мешајте сув сенф во топла вода, студената вода нема да го даде посакуваниот ефект. Нанесете ја маската само на нечиста коса – природниот восок ќе го спречи нејзиното сушење.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote