in

Хуманитарниот дедо кој собра 33 милиони фунти за здравството на сто години се разболе од корона!

Капетанот Том Мур, британски ветеран од Втората светска војна, денес беше примен во болница поради инфекција со коронавирус, рече неговата ќерка.

Капетанот Мур стана познат на пошироката јавност кога во април минатата година собра 30 милиони фунти помош за здравствените работници откако беше заразен со коронавирус. Стоти роденден го одбележа со кампања за собирање средства, шетајќи во неговата градина во карантин и снимајќи ја својата верзија на песната „You Will Never Walk Alone“.

Тогаш чумата стана симбол на борбата против вирусот корона во Велика Британија, а кралицата Елизабета го прогласи за витез и почесен полковник во знак на благодарност за целата помош на Обединетото Кралство.

Почесниот полковник ја доби и титулата почесен член на воениот колеџ, каде тинејџерите се подготвуваат за воена служба. Нему му беше врачено признание и од началникот на Генералштабот, сер Марк Карлетон-Смит, кој по тој повод рече дека е инспирација и за младите и за старите, давајќи им инспиративна порака до сите во Велика Британија кои се борат против корона вирус.

Неговата ќерка Хана денес објави на Твитер дека нејзиниот татко е примен во болницата.

“Во последните неколку недели тој беше лекуван од пневмонија, а минатата недела доби позитивен тест за ковид-19. Тој беше дома со нас, до денес, кога му требаше дополнителна помош за да дише. Засега, тој не е на одделот за интензивна нега. “, изјави Хана Мур.

Таа истакна дека нејзиниот татко имал големо внимание во болницата, како и дека здравствените работници прават се за тој наскоро да ја напушти болницата и да се приклучи на семејството.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote