in

Заборавете на Bitcoin-от, иднината лежи во Ethereum-от!

Заборавете на Bitcoin, Ethereum – втора по големина криптовалута на пазарот – неодамна забележа раст на пазарот и постави нов рекорд.

Имено, Ethereum достигна вредност од 1.439,33 долари, што го сруши рекордот поставен пред три години за нешто помалку од осум долари. Иако заостанува зад Bitcoin кога станува збор за вредноста, тој го надмина својот со пад од 92%, додека Bitcoin годинава имаше раст од само 27%.

Според Дејвид Гридер, стратег на компанијата FGA, оваа криптовалута може да достигне рекордна вредност од 10.500 долари. Причината за ова е што Ethereum постигна напредок во создавањето мрежа што дозволува слични трансакции како Mastercard или Visa.

„Етерот е најдобриот сооднос на ризик / награда во криптовалутите“, напиша тој во својот блог, додавајќи дека Blockchain компјутерите можат да бидат иднината на облачните услуги.

Децентрализираните финансии (DeFi) во моментов се сметаат за најдобра употреба на крипто-валути на Ethereum. Таквите пазари овозможуваат автоматско испраќање, размена и позајмување без дозвола, на секој што поседува интернет-врска. Тој пазар надмина 22 милијарди долари во вкупна заклучена вредност (ТВЛ), единица слична на средствата под управување.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote