in

Гувернерот на Јута ја забранува порнографијата на мобилните телефони!

Сојузната држава на САД, Јута ја забранува порнографијата на мобилните телефони. Според новиот закон, сите телефони и таблети кои се продаваат во државата ќе мора да имаат опција со која автоматски се блокира гледањето на порнографска содржина.

Републиканскиот гувернер Spencer Cox изјави дека оваа мерка ќе испрати „важна порака“ и ќе ги заштити децата до лесен пристап на ваквата содржина. Но многу критичари сметаат дека ваквиот закон е против слободата на говорот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote