in

Забрзете го растот на трепките – Совети за силни, здрави и природно долги трепки

За долги, убави и густи трепки, потребна е само соодветна грижа.

Иако три слоја маскара можат да помогнат трепките да изгледаат трепетливо, има нешто уникатно во природните долги трепки.

Трепките венеат и паѓаат како што стареете, стимулирањето на растот на трепките ги прави истовремено посилни и поздрави.

Користете рицинусово масло

Технички, не постои наука да се поткрепи какво било тврдење за рицинусово масло. Сепак, неговите хидрантни и антиоксидантни способности го прават омилен производ со години.

Рицинусовото масло е хидрантно, така што трепките се помалку кршливи и не се сушат. Содржи рицинолеинска киселина, масна киселина која има антиоксидантно и антиинфламаторно дејство. Исто така е полн со витамин Д, кој може да ја заштити косата од агресорите на животната средина.

Земајте суплементи

Дали знаевте дека вашите трепки се всушност ситни, нежни влакна?

Овие фини и меки влакна се структурно составени од истите протеини како и влакното на вашата глава. И додека трепките растат сами од себе, снабдувањето на вашето тело со соодветни хранливи материи може да го подобри растот.

За да се изгради кератин, на вашето тело му требаат неколку видови на аминокиселини, од кои многу се дел од колаген пептиди. Затоа, истражувањето укажува на додавање на колаген и биотин за раст на косата, бидејќи внесувањето на двата суплемента може да помогне во одржување на вашето природно ниво на есенцијални состојки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
verce dzverce
verce dzverce
2 години пред

BRAVO VakaTaka!!!! prodolzete so ovie i so receptite! najdobri ste

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote