in

Заев и се заблагодари на Србија за уште еден контингент вакцини!

Денес министерот за здравство, Златибор Лончар, го достави вториот контингент вакцини во Македонија, како донација од Република Србија.

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, се заблагодари на Србија и посочи дека Македонија сега вакцинира здравствени работници кои се наоѓаат во црвените зони.

Тој на својот Facebook профил напиша дека вториот дел од пратката вакцини против коронавирусот со 3.510 дози пристигна во Македонија денес од Србија, односно дека досега од Србија пристигнале вкупно 8.190 дози на Пфајзер-Бионтек.

„Со претходните 4.680 дози, имаме доволно да ги имунизираме здравствените работници, нашите херои на фронтот во борбата против ковид-19“, напиша Заев.

Во име на македонската влада и граѓаните, тој им се заблагодари на „пријателскиот народ на Србија, претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ за гестот на разбирање, солидарност и поддршка во борбата против пандемијата“.

„Продолжуваме со заедничката грижа и поддршка како традиционални пријателски народи и добри соседи посветени на заеднички светли перспективи за кои имаме многу блиски допирни точки“, напиша Заев.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote