in

WTFWTF

Човек во САД ги следел упатствата од GPS уредот, па заглавил во шумата седум дена!

Службата за спасување успеа да пронајде човек кој беше заглавен во заднината на планинскиот венец Калифорнија Сиера Невада една недела, откако ги следеше упатствата на неговиот GPS.

Харланд Ерлс (29) ја напушти Граси долината на роденденската забава на 24 јануари од долината Грас. Ова патување обично трае помалку од два часа, но главниот пат беше погоден од силна снежна бура. За да најде алтернативна рута, Ерлс побарал помош од неговиот GPS уред.

Уредот го насочил до најкратката маршрута на картата, но GPS не утврдил дека тој всушност бил неодржуван планински пат. Наскоро тој останал закопан во снегот на планините. Неговиот автомобил влегол толку длабоко во снегот што не можел да го запали со денови.

Од канцеларијата на шерифот велат дека камионот на Ерлс имал кампер кој служел како засолниште и дека тој имал зимска облека и малку бензин за преносен шпорет. Ерлс преживеа една недела со две конзерви грав, неколку колбаси и неколку парчиња леб.

За кратко време успеал да стапи во контакт со спасувачката служба. Врската била лоша и траела многу кратко, но тој успеал да му ги соопшти името и датумот на раѓање на операторот. Потоа службите го лоцирале неговиот мобилен телефон преку GPS и испратиле спасувачи и хеликоптер, кои набрзо го пронашле.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote