in

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ: Три милиони маски се фрлаат секоја минута во светот!

Три милиони маски за лице се фрлаат секојдневни, тврдат истражувачите. Во Јуни минатата година, истражувачите од Универзитетот Авеиро во Португал, пресметаа дека 129 милијарди маски се користат месечно насекаде низ светот.

Експертите од Универзитетите на Данска сега открија загрижувачки податоци. Секоја минута во светот се фрлаат три милиони маски, со што доаѓа до енормно загадување на животната средина. Научниците ургираат што побрзо да се намали бројката на маски за отпад за да не дојде до еколошка катастрофа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote