in

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ: Две третини од светските прашуми се уништени!

Peruvian amazon rainforest in Tambopata reserve

Според најновите податоци, луѓето се виновни за уништувањето на две третини од сите светски прашуми. Оваа анализа е спроведена од норвешката фондација за прашуми и најголема причина за овие поразителни бројки е нелегалното сечење на дрвата и огромните пожари за кој виновен е човекот.

Прашумите се клучни за битката во успорувањето на климатските промени бидејќи вегетацијата е најголем прочистувач на воздухот. Најмногу погодена прашума од постапките на човекот е Амазонската прашума.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote