in

WTFWTF

Туристите доаѓаат во австриските скијачки центри преку наводна обука за заобиколување на епидемиолошките мерки!

????????????????????????????????????

Австриската полиција пронајде 96 странци од цела Европа во ски-центарот Сент Антон на Арлберг кои ги прекршиле правилата за влез во земјата и епидемиолошките мерки поради пандемијата.

Хелмут Мал, градоначалникот на Сент Антониј во Тирол, еден од најдобрите скијачки центри во Австрија, потврди оваа недела дека десетици млади туристи од цела Европа неодамна дошле во неговиот град и ги заобиколиле правилата за заклучување и биле казнети за тоа.

„Меѓу другите, неколку Британци, Данци, Швеѓани, Романци, Германци, Австралијци, Ирци и Полјаци се проверени и казнети“, соопшти полицијата на провинцијата Тирол. Оние што ќе се најдат во кршење на епидемиолошките мерки ќе бидат казнети со 2.180 евра, се вели во полициското соопштение.

Во последните неколку недели јавноста беше зачудена кога дозна дека овие правила се заобиколуваат преку наводни обуки и апликации за работа што ги користат туристите за да се заобиколат строгите карантински правила за да се обесхрабрат да не доаѓаат во австриските скијачки центри.

Избувнувања на епидемијата се појавија во одморалиштата што редовните скијачи не можат да ги користат, туку само присутните да обучуваат ски инструктори кои им се дозволени на учесниците од цела Европа. Туристичко сместување е достапно само за деловни патници, а градоначалникот на Сент Ентони рече дека се регистрирале нови гости на локалната адреса и изјави дека бараат работа, иако нема слободни работни места во градот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote