in

Што?Што?

Западна исхрана со многу маснотии е поврзана со хронични болести!

Западната диета е поврзана со многу болести, а сега на списокот може да се додаде и хронична болка, покажаа резултатите од новата студија.

Мастите се добри за здравјето, но во прекумерни количини може да бидат штетни.

Повеќето луѓе јадат премногу омега-6 масни киселини и недоволно омега-3 масни киселини.

Нова студија го испита потенцијалниот ефект на омега-6 масните киселини врз невропатската болка кај луѓето со дијабетес и други состојби.

Научниците од Центарот за здравство на Универзитетот во Тексас во Сан Антонио ја проучувале улогата на омега-6 масни киселини во болни состојби и откриле дека овие масни киселини се чини дека предизвикуваат болка и воспаление.

Изобилството на омега-6 масни киселини во типичната западна диета „е значаен фактор на ризик и за воспалителна и за невропатска болка“, се вели во соопштението на научниците.

Познато е дека дијабетесот, автоимуните нарушувања и кардиоваскуларните болести се поврзани со навиките во исхраната, потсетуваат научниците.

Но, прекумерната потрошувачка на омега-6 масни киселини, кои најмногу ги има во преработената храна, не е проучена кога станува збор за самите тие киселини и нивната улога кога станува збор за болка.

Тим научници од Одделот за хемија и неврологија на здравствениот систем на ветерани во Јужен Тексас, предводен од obејкоб Бојд, проучувале полинезаситени масни киселини кај глувци и луѓе.

Иако омега-6 и омега-3 масните киселини се неопходни за здравјето, новото истражување сугерира дека премногу омега-6 масни киселини може да имаат штетни последици.

Петгодишното истражување е објавено во јунското издание на списанието „Природен метаболизам“.

Омега-6 масните киселини главно се наоѓаат во храна со растителни масла и се корисни до одреден степен.

„Но, западната диета поврзана со дебелината се карактеризира со многу поголема количина на овие киселини во храната, од чипс од пченка до прстени од кромид, отколку здрави омега-3 масни киселини, кои се наоѓаат во рибите и извори како ленено семе и ореви, “велат научниците. и додаваат:

„Општо земено, нездравата храна богата со омега-6 масни киселини вклучува преработени закуски, брза храна, колачи и масно и суво месо.

Промената на лошите навики во исхраната и зголемувањето на внесот на омега-3 масни киселини „ги намалуваат овие болни состојби“, утврдија научниците.

Исто така, авторите докажаа дека „нивоата на омега-6 масни киселини во кожата кај пациенти со невропатска болка поврзана со дијабетес тип 2 се многу поврзани со пријавените нивоа на болка и потребата од земање аналгетици“.

Потребни се дополнителни истражувања, но оваа работа може да постави основа за нови клинички истражувања и на крајот може да отвори нови патишта за клинички третман на невропатии, велат научниците Ајдан Мекгинис и Ру-Ронг ofи од универзитетот Дјук.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote