in

Купиа скапо уметничко дело од Бенкси вредно 95.000 долари и го запалија! [ВИДЕО]

Компанијата со Blockchain ја запали сликата на Бенкси со цел да ја претвори во виртуелна вредност.

Компанијата Injective Protocol плати 95.000 долари за делото на Бенкси наречено „Морони (Бело)“, а потоа тие го запалија тоа дело и снимаа сè. Уметничкото дело сега е достапно како NFT (не-замавлив токен) и може да се купи и гледа само дигитално.

CBS дојде до сертификатот за автентичност и потврди дека работата на Бенкси е навистина запалена.

NFT уметноста стана сè попопуларна во последните неколку години, а илустрациите, албумите и видеата понекогаш се продаваат за милиони долари.

Музичарот Грајмс неодамна заработи скоро шест милиони долари од уметноста на NFT, додека бендот „Kings of Leon“ го објави следниот албум во тој формат.

Сè попопуларен е и Топ-шутот на NBA, во кој моменти на одредени активности, забивања или блокади понекогаш се продаваат за повеќе од 100.000 долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote