in

Започна најголемото судење за мафијата во последните 30 години!

Најголемото судење на мафијата по повеќе од 30 години започна денес на југот на Италија, а беа вклучени 350 членови на калабриската мафија Ндрангета, пренесува агенцијата Франс прес.

Судењето, во кое обвинител е познатиот Никола Гратери, се одржува во голем магацин специјално уреден за судот во градот Ламезија Терме. Обвинението опфаќа повеќе од 350 лица, членови на Ндрангета, но и локални функционери, службени лица, полицајци и бизнисмени. 900 сведоци ќе се појават на судењето, кое најмногу ќе се одвива преку видео конференции поради пандемијата на коронарниот вирус, а ангажирани се 400 адвокати.

На обвинителна клупа е шефот на мафијата Луиџи Манкузо, кој беше во затвор скоро 20 години, но и десетици други мафијаши. Во пресрет на судењето, обвинителот Гратери за агенцијата Франс Прес изјави дека процесот е пресвртница и ќе обезбеди „прецизна слика за калабриската мафија денес, која повеќе не е мафија на овчари што киднапираат луѓе, туку криминална компанија“.

Последното вакво судење се одржа во 1986 година во Палермо, кога на обвинителна клупа беа пронајдени членови на сицилијанската мафија Коза Ностра, каде беа осудени 338. Мафијата тогаш ги уби судиите ovanовани Фалконе и Паоло Борселино.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote