in

Студијата покажа: Починатите заразени со ковид-19 имале вирус во срцето!

Три четвртини од оние кои починале од вирусот ковид-19 имале вирус во срцето, според најновото истражување на срцевото ткиво.

Според американското научно списание „Наука“, жртвите имале абнормални срцеви аритмии пред да починат.

Оваа најнова студија нуди увид во тоа како болеста може да го оштети срцето и како одредени третмани можат да помогнат да се спречи фатален исход.

Научниците собраа доволно докази за оштетување на срцето кај пациенти со коронавирус, а докажано е дека кај некои пациенти имало зголемено ниво на тропонин, молекула што се ослободува во крвта кога ќе настане срцево оштетување.

Некои добија воспаление на срцевата кеса што го опкружува срцето, а имаше и воспаление на самото срце, сепак, не е јасно дали овие проблеми беа предизвикани од вирусот корона кој го нападна срцето директно или сите поради хиперактивна имунолошка реакција .

Истражувањето е направено во Општата болница во Масачусетс, на околу 1.000 парчиња срцево ткиво и е извршено врз повеќе од 20 примероци од 41 пациент.

Како што е соопштено, вирусот коронавирус е присутен во 30 срца.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote