in

Заробена мечка од Италија ќе најде засолниште во Романија!

Романска организација која поседува засолниште за кафеави мечки спасени од заробеништво, изрази желба да посвои мечка која е заклучена во кафез во Италија, соопшти организацијата.

Подготвени сме да прифатиме мечка стара 20 години и заслужува да ги помине последните години во слобода “, рече Кристина Лапис, претседател на организацијата Милиони пријатели.

Според неа, прифатилиштето на северот на Италија ја контактирало романската организација со барање да прими една од трите мечки што се наоѓаат во кафези.

Азилот Libearty во централна Романија зафаќа 69 хектари среде Карпатите и има 107 мечки, во споредба со 80 пред пет години. Организацијата инвестираше повеќе од два милиони евра во прибежиштето, што привлекува туристи.

Мечката во Италија ќе мора да почека најмалку три месеци за да ужива во новото засолниште бидејќи нејзиниот трансфер од Италија во Романија е комплициран поради пандемијата на вирусот корона.

Романија има околу 6.000 кафени мечки, што е околу 60 проценти од популацијата на тој вид мечка во Европа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote