in

Заспаната убавица од реалниот живот спие по 13! [ВИДЕО]

Девојче од Индонезија (17), кое повремено спие по неколку дена, беше наречено Трнова Ружица.

Еха потекнува од Бањармасин, во индонезискиот регион Јужен Калимантан, а за првпат се појави во вестите во 2017 година, кога локалните медиуми напишаа дека спие 13 дена по ред.

Оттогаш доживеа две вознемирувачки епизоди, еднаш кога спиеше ден и половина, а вториот пат минатата недела, кога нејзината состојба се влоши и заспа повеќе од една недела. Нејзините родители ја однеле во болница, но тестовите не покажале ништо необично.

Тинејџерката се разбудила по девет дена, но лекарите велат дека таа е сè уште слаба, а никој сè уште не знае што ја предизвикува нејзината состојба. Симптомите сугерираат дека тој страда од хиперсомнија, ретка невролошка состојба што предизвикува страдање на страдање од прекумерна состојба во текот на денот и може да спие со денови на крајот.

Хиперсомнија се јавува во многу форми и има многу веројатни причини, од невролошко оштетување до генетски фактори и физичка или емоционална траума.

Нејзиниот татко Муjади изјави дека неколку пати се обидел да ја разбуди, но без успех. Интересно е што една девојка наводно џвака и голта храна во сон ако нејзините родители ја хранат, а таа станува немирна кога треба да оди во тоалет. Муjади рече да уринира кога ја одведат во бањата и че ја стават на wc школката.

Во моментов не е познат лек за синдромот Torn Rose, но нејзините родители се надеваат дека нејзините симптоми може барем да се ублажат, за да може да живее колку-толку нормален живот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote