in ,

СлаткоСлатко

Здравствени придобивки од зачините кои често ги користиме!

Зачините се клучот за вкусните рецепти и честопати се фактор што му дава на јадењето подобар вкус, но и според кој можеме да го препознаеме потеклото на она што е на нашата чинија.

Истите протеини, житарки и зеленчук подготвени со различни зачини ќе резултираат во сосема различни искуства со храна.

Освен што се ароматични бомби, зачините имаат и неверојатни здравствени придобивки, пишува Real Simple.

Цимет
Бројни студии покажаа дека циметот има ефект на намалување на гликозата во крвта, вклучително и истражувања кои покажаа дека само 500 милиграми цимет на ден може да го намали нивото на гликоза во крвта кај луѓето со предијабет.

Биоактивни соединенија на цимет заедно дејствуваат како антиоксиданти, антимикроби и антимикотици.

Куркума
Некои студии покажуваат дека куркумата може да го инхибира растот на туморските клетки, како и да ги намали воспалителните маркери во телото.

Куркумата исто така се истражува за придобивки од здравјето на цревата и мозокот, а исто така може да помогне во намалување на вкупниот холестерол и триглицериди. Постојат докази дека куркумин може да игра улога во управувањето со симптомите на депресија.

Ѓумбир
Ѓумбир содржи активно соединение наречено ѓумбирол, кое содржи фитонутриенти кои делуваат како антиоксиданти со антивирусни, антифунгални и антибактериски својства.

Може да помогне во ублажување на гадење и повраќање, особено оние поврзани со овие симптоми за време на бременост и хемотерапија. Консумирање ѓумбир исто така може да помогне во ублажување на болката поврзана со ревматизам.

Лута пиперка
Лутата пиперка содржи активно соединение капсаицин, препознаена по низа здравствени придобивки и по своите антиоксидантни и антиинфламаторни својства.

Колку е пожешко пиперката, толку повеќе капсаицин содржи. Пиперките исто така содржат изненадувачки количини на витамини и минерали, вклучувајќи железо, витамин А, витамин Е и витамин Б6, како и разни фитохемикалии.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote