in

Здравствени придобивки од млад кромид

Алтернативната медицина го смета пролетниот кромид за неверојатно вредна и здрава храна што делува на телото внатре и надвор. Освен што помага при настинки и го намалува високиот крвен притисок, пролетниот кромид има антиинфламаторно својство и работи против габи, стрес и замор.

Младиот кромид брзо решава три здраствени проблеми:

Воспалено грло

Исечете го зелениот дел на парчиња, додадете малку рендан ѓумбир и сол. Ставете сè заедно во ленена кеса или крпа и загрејте. Завиткајте со друга крпа или крпа и ставете ја на воспаленото место.

Отечени нозе

Гответе го зелениот дел од млад кромид неколку минути. Измешајте го со бландер (додадете многу малку вода доколку е потребно), додека смесата не се претвори во паста. Нанесете ја оваа паста на отечените делови на нозете.

Затнат нос

Смачкајте малку зелен дел од пролетен кромид и натопете парче памучна волна во неговиот сок. Ставете го на пределот на носот и синусите. Лакот ќе ја активира слузницата и ќе ги расчисти дишните патишта.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote