in

БИЗАРНО! По грешка му отстраниле здрава простата!

На Универзитетската клиника Кеплер во Линц се случи медицинска грешка, како резултат на што беше отстранета здравата простата на еден пациент.

Според медиумите, земените примероци од двајца пациенти биле заменети поради сомневање за рак.

Од клиниката велат дека сè уште не е јасно како биле заменети примероците, па случајот бил проследен до обвинителството.

„Жал ни е за овој настан и веќе ги информиравме засегнатите пациенти“, рече директорот на болницата Карл-Хајнц Стадлбауер.

Пациентот, кој доби позитивна дијагноза на рак, продолжи со третманот.

Патем, ова е случај од ноември, кога беше направена биопсија на двајца пациенти, а примероците беа испратени за патологија во Ерланген во Германија, објасни шефот на Одделот за урологија и андрологија, Франц-Стивен Краузе.

Резултатите од анализата покажаа дека еден пациент имал рак на простата, што не било случај со друг. Кон крајот на јануари, еден од тие двајца пациенти беше опериран.

“По операцијата, како и обично, отстранетите делови беа повторно патолошки анализирани. По тој повод, беше откриено несовпаѓање со резултатот од првата биопсија, што укажува на замена на примероците”, објасни Краузе.

После тоа, друг пациент беше прегледан повторно, и беше испратен нов примерок од биопсија за анализа и беше потврден карцином на простата.

„Добивме потврда дека имало замена на 24 март“, се вели во соопштението на Клиниката.

Сега се испитува каде биле заменети примероците, без разлика дали биле во клиника или во германска лабораторија. Исто така, се посочува дека кај човекот, чија здрава простата е отстранета, радоста од веста дека нема рак била поголема од разочарувањето поради грешка во болницата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote