in

Ждрепката за четвртфиналето и полуфиналето од Лигата на шампионите е во петок!

Познати се сите учесници во четвртфиналето од Лигата на шампионите за сезоната 2020/21.

Во осумте најдобри се најдоа три англиски, два германски и еден шпански, еден португалски и еден француски тим – Манчестер Сити, Челси, Ливерпул, Баерн, Борусија Дортмунд, Реал Мадрид, Порто и Пари Сен Жермен.

За прв пат во историјата на тимот кој се пласираше во четвртфиналето, водат четворица тренери од иста земја – Ханси Флик го предводи Баерн, Јирген Клоп Ливерпул, Томас Тухел Челзи, а Един Терзиќ ја предводи Борусија Дортмунд.

Ждрепката за четвртфиналето ќе се одржи во петок, на 19 март, напладне.

На ждребот нема победници и не важи правилото дека две екипи од иста земја не можат да се сретнат.

Четвртфиналните натпревари ќе се играат на 6, 7, 13 и 14 април.

Ждрепката за полуфиналето ќе биде извршена истиот ден. Полуфиналните дуели се закажани за 27 и 28 април и 4 и 5 мај.

Кои парови би ви биле интересни во четвртфиналето?

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote