in

СПАС за многу здраствени нарушувања: Овој домашен пијалок го зацврстува целиот организам, може да ја подобри крвната слика и ја регулира работата на цревата!

Вкусен пијалок, полн со витамини и минерали

Зелката е зеленчук богат со витамини и минерали, а кога ќе направите сок , добивате многу лековит сок кој може да ублажи многу заболувања, но и да го зајакне организмот.

Од друга страна, овој пијалок е исто така многу вкусен, за разлика од саламурата добиена од кисела зелка.

Овој сок се покажа како одличен во намалување на симптомите предизвикани од астритис, при третман на гихт, ревматизам и други воспаленија. Исто така се препорачува за зајакнување на имунитетот, но и за регулирање на работата на цревата. Постојат индикации дека ја подобрува крвната слика.

Нутритивна вредност

Содржи витамини, минерали и здрави влакна. Богат извор на минерали, имено калциум, калиум, железо, фосфор, цинк, магнезиум и бакар.

Исто така, ги содржи сите најважни витамини А, Б 1 и Б2, Ц, К и П. Тие се неопходни за правилно функционирање на организмот. Сокот од зелка има повеќе витамин Ц отколку портокалот. Тој е најдобриот извор на калиум, кој има значајна улога во регулирањето на работата на срцето и нервниот систем.

Во 100 мл пијалоци има само 23 калории, па затоа често се користи во диети.

Еве ги здравствените проблеми за кои е добар:

Ја подобрува крвната слика

Пиењето на овој пијалок може значително да ја подобри крвната слика. Првенствено се препорачува на млади жени, кои имаат обилни циклуси.

Олеснува вознемиреност и нервоза

Пиење свеж сок од зелка се препорачува за ублажување на анксиозноста и нервозата. Сокот од зелка може да го подобри спиењето и да ја елиминира несоницата затоа што делува релаксирачки и смирувачки врз телото и мускулите.

Сок од зелка за белите дробови

Овој пијалок може да има корисен ефект врз респираторниот тракт.

Сок од зелка за стомакот

Свежо цеден сок од зелка е спас за секој што страда од гастритис. Се препорачува и за луѓе кои имаат проблем со варење и бавен метаболизам.

Сок од зелка за Helicobacter pylori

Свеж домашен сок од зелка долго време се користи за лекување на хеликобактер пилори.

Еве како да направите домашен сок од зелка:

Е ви треба една главица зелка.

Подготовка:

Измијте ја главата од зелка добро, што ќе ја користите за подготовка на сок.
Исечкајте ја главата од зелката на парчиња и ставете ја во соковник.
Измешајте ја зелката додека не добиете хомогена смеса.
Можете исто така да мешате зелка со друг зеленчук во случај да не ви се допаѓа вкусот на самата зелка.

Ако сокот е густ, разредете го со вода по желба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote