in

Филмовите „Земја на Номадите„ и “Борат 2„ добитници на Златниот Глобус!

Драмата „Земја на номадите“ и сатирата „Борат 2“ завчера ги освоија наградите за најдобри филмови на наградите Златен глобус.

Овој пат, тоа беше претежно виртуелна церемонија, паралелно одржана во Лос Анџелес и Њујорк, и беше обележана со пандемски услови и повици за поголема разновидност.

Режисерката родена во Кина, Клои Џао ја доби наградата за најдобар режисер за филмот „Земја на номадите“ – драма за сопствениците на мото-домови во Америка погодени од рецесијата. Џао е втора жена и прв директор со азиско потекло што го освои Златниот глобус во таа категорија.

Авторот на „Борат 2“, Саша Барон Коен беше прогласен за најдобар актер во категоријата комедија, додека Андра Деј ја доби наградата за најдобра актерка за улогата на пејачот Били Холидеј во „Соединетите држави наспроти Били Холидеј“.

Британската драма за кралското семејство „Круна“, комедијата „Крит на Шит“ и ТВ серијата за шахот „Дамин гамбит“ ги освоија главните награди во телевизиските категории.

Победници беа и Ема Корин, која ја глуми младата принцеза Дајана, Џош О Конор, кој го играше принцот Чарлс и Џилијан Андерсон, која ја играше Маргарет Тачер во серијата Netflix за британското кралско семејство.

Драмата „Менк“ на Netflix, приказната за сценаристот на филмот „Граѓанинот Кејн“, ја започна вечерта со шест номинации, но не освои ниту една од наградите.

Ѕвездата на „Црниот пантер“, Чадвик Боземан, за кого не се знаеше дека има рак и чија смрт ги шокираше неговите обожаватели на 44 години, постхумно беше награден за најдобра машка улога за неговата последна улога во џез драмата Ma Rainey’s Black Bottom.

Британските актери Даниел Калуја и Џон Боега и анимираниот филм „Соул“ беа меѓу победниците избрани од членовите на Холивудската асоцијација на странски новинари (ХФПА), која беше критикувана дека нема ниту еден член со темна кожа со африканско потекло меѓу 87 членови.

Членовите на HFPA се појавија на церемонијата во неделата и ветија дека ќе ја поправат.

Џејн Фонда, седумкратна добитничка на Златен глобус, ја доби наградата за животно дело на Сесил Б. Демил, додека Норман Лир доби награда именувана по легендарната Керол Бурнет за долгата телевизиска кариера.

Јужнокорејскиот „Минари“ е избран за најдобар странски филм.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote