in ,

Што?Што? WTFWTF

Земјата станува 5,200 тони потешка секоја година! Никогаш нема да погодите зошто е тоа така!

Планетата Земја станува потешка за околу 5,200 тони секоја година, благодарение на вселенската прашина, покажаа истражувањата. Тим на истражувачи од Франција, Велика Британија и САД открија колку прашина собира нашата планета додека орбитира околу Сонцето.

Честичките од прашина што се наоѓаат во вселената, попознати се како микрометеорити, се во големина од 0.1 милиметри и често паѓаат на површината на Земјата. Во истражувањето беше откриено дека годишно 5,200 тони од овие микрометеорити завршуваат на нашата планета.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote