in , ,

Што?Што? WTFWTF

Жена од Оман живее со 480 мачки и 12 кучиња!

И покрај поплаките од соседите и зголемените трошоци, Марџам ал Балуши, пензиониран државен службеник од Мускат во Оман, не се откажува од грижата за 480 мачки и 12 кучиња.

„Мислам дека животните, особено мачките и кучињата, се поверни од луѓето“, рече таа додека десетина мачки и кучиња се бореа за нејзиното внимание додека споделуваше задоволства на креветот во нејзиниот дом.

Маријам ал-Балуши, која ги загуби своите родители како дете, со годините ја прошири својата столарија. Таа рече дека се идентификува со своите четириножни пријатели, од кои многуте биле спасени од тешкиот уличен живот.

Оман, земја позната по своите планини и живописни долини, во последните години бележи зголемување на бројот на бездомни кучиња и мачки, објавија локалните медиуми.

Со помош на околината и претплатниците на социјалната мрежа Инстаграм, Марџам ал-Балуши троши околу 6.500 евра месечно на храна, миење и грижа за своите штитеници, од кои 17 се слепи.

Една соба во нејзината куќа е полна со кафези. животните можат слободно да се движат, да влегуваат и да излегуваат од кафезот.

“Сè започна во 2008 година кога мојот син купи мала персиска мачка. Како и многу мајки, и јас одбив да се грижам за неа, бидејќи наводно не сакав животни, а мојот син не се грижеше многу за мачката”, рече Марјам и додаде дека сè се сврте наопаку кога друга мачка дојде две години подоцна.

Бев целосно посветен на мачките, се грижев за нив, ги хранев, ги капев и поминав многу време со нив, рече таа.

Веста за нејзината љубов кон животните се прошири брзо, па многу луѓе ги оставија своите миленици пред нејзината куќа.

Во 2014 година, Марјам купи куќа за да се грижи за животните, бидејќи претрпе забелешки од незадоволни соседи додека живееше во станбена зграда.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote