in

Жените ќе можат да бидат дел од армијата за прв пат во историјата на Саудиска Арабија!

На жените ќе им биде дозволено да се приклучат на армијата на Саудиска Арабија за прв пат во историјата на државата, откако принцот Мохамед бин Салман се повеќе и повеќе се обидува да ја „модернизира“ државата.

Претходно на жените им беше забрането да бидат дел од армијата, морнарицата и медицинскиот тим на армијата. Сега сите жени помеѓу возраста на 21 и 40 години, ќе можат да „држат“ титули од обичен војник па се до полковник.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote