in

Зимско овошје број 1: Еве што ќе стори само едно киви на ден за вас!

Една чаша киви содржи дури 273% од препорачаната дневна доза на витамин Ц.

Киви е мало овошје со нежен кисел вкус, полн со придобивки за здравјето на луѓето. Зеленото, слатко и кисело месо од киви е полно со витамини Ц, К и Е, но и фолати и калиум. Полн е со антиоксиданти и одличен извор на влакна.

Малите семиња од киви се јадат, како и кората, иако 99% од луѓето ја лупат и ја фрлаат.

Еве седум главни причини зошто е добро да јадете барем по еден киви секој ден.

  1. Помага при лекување на астма

Се верува дека високата количина на витамин Ц и антиоксиданти во киви може да им помогне на луѓето кои страдаат од астма. Студија спроведена во 2000 година покажа позитивен ефект врз функцијата на белите дробови кај луѓето кои јаделе свеж киви секој ден.Дополнително, научниците веруваат дека киви може да го олесни отежнато дишење кај деца кои страдаат од астма.

  1. Подобро варење

Киви содржи многу растителни влакна, што само по себе е одлично за варење. Исто така, содржи ензим наречен актинидин, кој помага при разградување на протеините, што е потврдено со научни студии.

  1. Посилен имунитет

Киви е полн со важни хранливи состојки и вистинска ризница на витамин Ц – една чаша киви содржи дури 273% од дневниот препорачан внес на овој важен витамин, кој игра клучна улога во зајакнувањето на имунитетот. Една студија покажа дека дневната потрошувачка на киви го намалува ризикот од настинка и грип, особено кај деца и возрасни над 65 години.

  1. Го намалува ризикот од разни болести

Оксидативниот стрес може да предизвика оштетување на ДНК, што неизбежно доведува до разни здравствени проблеми. Благодарение на главно на антиоксидансите што ги содржи, научниците веруваат дека консумирањето киви може да го намали нивото или ризикот од оксидативен стрес. Бидејќи оштетувањето на оксидативната ДНК е поврзано со рак на дебелото црево, консумирањето киви помага да се намали ризикот и од оваа опасна болест.

  1. Помага во регулирање на крвниот притисок

Студија од 2014 година покажа дека биоактивните супстанции во три киви го намалуваат крвниот притисок подобро од едно јаболко на ден. На долг рок, редовната потрошувачка на киви може да спречи болести поврзани со висок крвен притисок како што се мозочен удар или срцев удар.

  1. Го намалува ризикот од згрутчување на крвта

Заедно со регулирање на крвниот притисок, киви помага и во намалување на ризикот од згрутчување на крвта. Студија спроведена на Универзитетот во Осло покажа дека конзумирањето на две киви дневно значително го намалува ризикот од згрутчување на крвта, но исто така ја намалува количината на маснотии во крвта. Научниците велат дека овој ефект е многу сличен на дејството на дневната доза на аспирин.

  1. Спречува губење на вид

Дегенерацијата на макулата е водечка причина за губење на видот, а кивито може многу да ви помогне. Една студија покажа дека три киви на ден го намалуваат ризикот од дегенерација на макулата за дури 36 проценти. Се верува дека соединенијата зеаксантин и лутеин од киви се одговорни за тоа.

Контраиндикации

Конзумирањето киви се смета за потполно безбедно за повеќето луѓе. Исклучок се луѓето кои страдаат од алергии на некои од супстанциите што ги содржи киви.

Знаци на алергија на киви се чешање во грлото, отечен јазик, проблеми со голтање, повраќање по консумирање на ова овошје. Луѓето кои страдаат од алергии на лешници, авокадо, афион и пченица се изложени на најголем ризик од алергија на киви.

Во многу ретки случаи, кивите можат да го забават згрутчувањето на крвта и на тој начин да поттикнат крварење. Ако страдате од нарушување на крвта или ви треба операција наскоро, избегнувајте киви.

Колку киви треба да се јадат дневно и во каква форма

Најдобро е да јадете свежо овошје или да го додадете во смути. Дозата зависи од фактори како што се возраста и здравјето. Една до две киви на ден се генерално доволни за снабдување на организмот со важни хранливи материи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote