in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Чести и лоши навики на возачите кои влијаат на „животниот век“ на автомобилот!

Навиките на повеќето возачи можат значително да влијаат на менувачот и спојката за време на возењето, а со тоа да го скратат „животниот век“ на нивното возило.

Имено, една од најчестите грешки што ја прават возачите е тоа што за време на градското возење, кога запираат на семафор, го менуваат менувачот во прва брзина, и го држат притиснато педалот на спојката додека не се појави зелено светло на семафорот.

Пролетта на спојката не е наменета и конструирана така што долго време страда од таква сила, па ако возачите често ја прават оваа грешка, може многу брзо да се истроши, па дури и да се скрши.

Од друга страна, вообичаена навика на возачот е да држи рака на менувачот за време на возењето. Овој феномен не изненадува ако имаме предвид дека менувачот е во најприродна позиција за употреба, а со тоа и „одморот“ на раката за време на возењето.

Оваа навика може да биде многу штетна затоа што прави притисок врз запчаниците, што може значително да го оштети менувачот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote