in

ОВА ЖИВОТНО МОЖЕ ДА ВИДИ АКО СТЕ БОЛНИ! Нови научни откритија го зачудуваат СВЕТОТ!

Научниците од Универзитетот во Квинсленд во Австралија откриле дека раковите од мантија имаат неверојатно корисни способности. Морските суштества можат да видат различни видови на рак во нашите тела!

Еден вид голем рак што живее во Големиот корален гребен во Австралија, има повеќе рецептори на бои во очите од кое било друго животно

Раковите на Мантис можат да го видат ракот и активноста на нашите неврони затоа што имаат единечни очи, познати како сложени очи. Овој тип на око е високо усогласен за откривање на поларизирана светлина – вид на светлина што се рефлектира различно од различните типови на ткива, вклучително и карцинозно, како и здраво ткиво.

„Луѓето не можат да го видат ова, но раковите од мантис можат да се приближат и да го разликуваат“ – рече Џастин Маршал од Институтот за мозок во Квинсленд на Универзитетот во Квинсленд во соопштението за јавноста.

Додека луѓето имаат три типа рецептори на бои во мрежницата, раквите од мантис имаат 12, секој поставен за различна боја. Тие исто така забележуваат рамнина на поларизирана светлина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote