in

Златниот град во Египет е едно од најголемите откритиа!

Египетскиот археолог Захи Хавас презентираше нови информации за градот што неодамна беше пронајден во јужната провинција Луксор.

Хавас изјавил дека археолозите пронашле куќи од тули, предмети и алатки од времето на фараоните на местото на изгубениот град стар околу 3.000 години.

Градот потекнува од времето на Аменхотеп Трети, фараон од 18-та династија чие владеење се смета за златно доба на антички Египет.

„Изгубениот град е навистина голем. „Откриените записи велат дека градот бил наречен Брилијантен Света Гора“, изјави Хавас пред новинарите.

Атон бил сончев диск во античката египетска религија.

Ископувањата во областа започнаа минатата година, а предмет на потрага беше постхумниот храм на момчето-фараонот Тутанкамон. Сепак, за само неколку недели, тие пронајдоа згради од тули, кои се покажаа како дел од добро сочуван град.

Како што е наведено, биле пронајдени wallsидини на градот, па дури и простории полни со печки, грнчарија и кујнски работи од секојдневието. Има и човечки остатоци.

Според Хавас, откриени се три поголеми делови од градот – административни, станбени и производствени.

Тој изјави дека верува дека градот е „најважното откритие“ од 1922 година, кога беше пронајден речиси недопрениот гроб на Тутанкамон во Долината на кралевите во Луксор.

Остатоците од „Сјајната Света Гора“ се наоѓаат помеѓу храмот на фараонот Рамзес III и колосалните статуи на Аменхотеп III на западниот брег на Нил во Луксор. Градот се користел и за време на внукот на Аменхотеп Тутанкамон, како и за неговиот наследник, кралот Аја.

Некои од циглите на оваа локација носат личен печат на фараонот.

Аменхотеп III владеел со антички Египет од 1391 до 1353 година п.н.е., а во негово време биле изградени главните делови на храмовите во Луксор и Карнак.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote