in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Златни риби во сад растат неконтролирано! [ФОТО]

Конзерваторите во Минесота побараа од луѓето да престанат да испуштаат риби од аквариуми во езера и реки, бидејќи тие станаа штетници и ја нарушија природната рамнотежа.

Официјални лица од Барнсвил, предградие на Минеаполис, споделија на социјалните мрежи неверојатни фотографии од златна рипка, со големина на рагби топка, кои беа откриени во езерото таму, пишува Индипендент.

„Ве молам, не дозволувајте вашата златна рипка да влегува во езера и езерца. Тие растат многу повеќе отколку што мислат луѓето и придонесуваат за слаб квалитет на водата, бидејќи тие копаат по дното и ги кинат растенијата. „Стада од овие големи златни рипки неодамна беа откриени во езерото Келер“, напишаа официјалните лица.

Ослободувањето на златна рипка во дивината не е нов проблем. Њујорк Тајмс наведува дека овој феномен датира од 1800-тите години. Се верува дека тогаш започнал трендот да им се дава како награда на саемите.

„Ги гледате во продавницата и таму се мали. Меѓутоа, кога ќе ги извадите од езерото и се со големина на рагби топка, тогаш се прашувате дали е од ист тип “, изјави за„ Вашингтон пост “експерт за животна средина, Калеб Ешлинг.

Минатата година од водите на округот Карвер, Минесота беа отстранети меѓу 30.000 и 50.000 напуштени златни рипки.

„Неколку златни рипки на некои им изгледаат како безопасен додаток на локалните води – но тие не се“, рече Министерството за природни ресурси во Минесота претходно оваа година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote