in

Кои се знаците на долготрајниот ковид-19?!

Студиите покажаа дека секое десетто лице заразено со ковид-19 развива симптоми на долга манифестација на болеста, но формалните упатства за дијагностицирање за потврда на долгиот ковид-19 сè уште не се составени.

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) и некои други здравствени установи работат на тоа, но сè додека не се изготват упатствата, секој што е загрижен за нивното здравје е осуден да се распрашува за нивните симптоми и да разговара со вашиот лекар.

Имено, симптомите се различни и се слични на другите болести, па затоа не е лесно за лекарите прецизно да ги дефинираат

Епидемиолозите заклучија од претходното искуство дека ковид-19 може да влијае на скоро кој било орган во телото, но тие не знаат дали симптомите на долг ковид-19 се предизвикани директно од вирус или се последица на стрес и траума што ги носи инфекцијата.

Еве десетина добро познати начини на кои пациентите можат да бидат погодени од долгогледост:

Магла во главата – секој петти пациент доживеа „магла во главата“ шест месеци откако страдаше од кора, без оглед дали е хоспитализиран или не. Ова го покажа мета-анализа на 51 студија за kovid. Маглата во главата различно се манифестира кај индивидуите како збир на симптоми. Ова е обично комбинација на проблеми со краткотрајна меморија, концентрација или потешкотии при наоѓање зборови за време на разговор.

Замор – Шеесет проценти од хоспитализираните пациенти чувствуваат замор и слабост на мускулите шест месеци по колкот, покажа голема кинеска студија. И претходно споменатата магла во главата и заморот се одлики на синдромот на хроничен замор.

Проблеми со спиењето – еден од пет пациенти има проблеми со спиењето шест месеци по болеста, покажа и мета-анализа на 51 студија.

Отежнато дишење и постојана кашлица – ова се вообичаени симптоми кои се појавуваат од еден месец до половина година по лежењето, покажува истражувањето спроведено на 73.000 американски воени ветерани.

Срцеви проблеми – палпитации и аритмии се исто така чести симптоми шест месеци по колкот, покажа истата студија. Таквите пациенти, исто така, имаат зголемен ризик од развој на срцеви заболувања, миокардитис, атеросклероза и згрутчување на крвта шест месеци по болеста.

Невролошки симптоми – третина од пациентите кои страдаат од долгорочна ковидност, страдаат од нив. Овие вклучуваат нарушувања на расположението, како што се анксиозност и депресија.

Губење на мирис – кај околу една третина од оние кои го изгубиле чувството за мирис со ковид-19, тоа не се вратило два или повеќе месеци, покажа мало американско истражување.

Проблеми со варењето на храната – Според кинеска студија, повеќе од 40 проценти од хоспитализираните пациенти доживеале проблеми со губење на апетит, гадење, гастричен рефлукс и дијареја три месеци по примарната инфекција.

Притисок во градите и болки во зглобовите – ова е најчестиот проблем бидејќи се јавува кај 90% од луѓето кои страдаат од долг ковчег, покажа студија објавена во декември. За некои од нив, симптомите траеја до седум месеци.

Дијабетес и заболување на бубрезите – Според студија спроведена на американски воени ветерани, долгиот колвиг носи 39% поголем ризик од развој на дијабетес во текот на шест месеци по инфекцијата. Исто така, постои зголемен ризик од развој на акутно заболување на бубрезите.

Други симптоми – пациентите со долготрпеливост пријавиле други симптоми кои научниците сè уште не ги потврдиле во поголемите студии, како што се значително опаѓање на косата, осип на кожата, неправилна и болна менструација или тинитус (тинитус).

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote