in

Во Атина, зоолошка градина треба да храни 2000 животни без никакви приходи!

Единствената грчка зоолошка градина е затворена скоро три месеци поради ковида-19 и без посетители кои плаќаат билети и, за разлика од другите европски зоолошки градини, без доволно државна помош за да ги покријат нејзините потреби, се соочува со огромни сметки за одржување на живи 2.000 животни. дури и ако ги храни само нив.

Време е да споделиме храна во зоолошката градина во Атина и мајмунот Капучин зграпчи онолку мандарини колку што може да носи, дури и да фати една со својата долга, жилава опашка, како да покажува дека е паметно да се складира кога има.

„Како што стојат работите, сè уште можеме да издржиме најмалку еден месец и не знаеме што ќе се случи понатаму“, рече основачот и извршен директор на Зоолошката градина, Жан-Жак Лесер.

За разлика од затворените компании, зоолошката градина сè уште има големи оперативни трошоци: храна, плати, „комуналии“, ветеринарна заштита и останатите чинат 200.000 евра месечно.

Основана во 2000 година и лоцирана во градот Спати, зоолошката градина на 20 хектари има 290 видови – од слонови до прери-кучиња и припаѓа на Европската асоцијација на зоолошки градини и аквариуми со околу 400 слични институции.

Зоолошката градина однапред продала 5.000 билети по намалени цени за идните посети, а Лесер вели дека тоа помогнало да се исплатат декемвриските плати.

“Животните им недостасуваат на посетителите затоа што тоа е дел од нивниот живот. Сите животни тука се родени во други зоолошки градини. Значи, тие се навикнати на луѓе, но сега гледаат само чувари и тоа повремено, кога има храна”, рече Лесер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote