in

Што?Што?

ЕКСПРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВУААТ! Зошто е подобро да спиеме во поладна соба!

Спиењето во прегреана просторија не само што создава непријатност и потење, туку на многумина им недостасуваат многу придобивки што може да ги добијат од спиењето во ладна просторија.

Температурата од 18 степени џелзиусови може да направи разлика помеѓу лош и мирен сон, забележуваат експертите.

Тие велат дека спиењето во поладна соба ни помага да останеме свежи и да изгледаме помлади. Спиењето во просторија со пониска температура го стимулира производството на мелатонин, кој уште се нарекува и хормон за спиење на организмот. Исто така е антиоксиданс, што значи дека служи како хормон против стареење.

Спиењето во поладна соба може да помогне и во спречување на несоница. Студиите покажуваат дека неколку форми на несоница се поврзани со повисоки телесни температури. Многу луѓе со несоница имаат потешкотии при регулирање на телесната температура, ограничувајќи ја можноста да изгубат топлина.

Повисоките температури значат дека телото ослободува повеќе хормон на стрес наречен кортизол. Постудената просторија може да помогне во одржување на нивото на кортизол, што значи помалку стрес и подобар квалитет на спиење.

Спиењето во ладна просторија може да ги намали шансите за развој на метаболички болести како што се дијабетес. Исто така, го подобрува нивото на хормонот за раст, кој помага да се спречат срцеви заболувања, депресија и дебелина. Зголемениот мелатонин исто така го намалува ризикот од Алцхајмерова болест.

Кога сме во длабок сон, нашето тело извршува клучни задачи како што се поправање на клетките и консолидирање на меморијата, но не е во можност да ја регулира телесната температура. Зголемувањето на температурата може да не разбуди од длабок сон, така што престојот во студена просторија ги намалува шансите да се случи тоа.

Една од придобивките од спиењето во поладна соба е тоа што спречува габични инфекции. Womenените можат да спречат габични инфекции со спиење во просторија со пониска температура. Бактериите и габите сакаат да живеат во топла и влажна средина, така што ладењето на просторијата во текот на ноќта може да ги држи настрана.

Спиењето во ладна просторија исто така може да го подобри метаболизмот на организмот, активирајќи ги „кафеавите масти“ кои согоруваат калории од телото. Исто така, може да помогне во отстранување на несаканите маснотии од телото, што може да резултира во губење на тежината.

Конечно, спиењето во ладна просторија може да има смирувачки ефект што може да помогне во борбата против болката и воспалението, што инаку може да го прекине вашиот сон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote