in

Зошто зеваме почесто во присуство на блиски луѓе?

Познато е дека зевањето е предмет на сугестивност, но науката отиде чекор подалеку, па стана познато дека сè уште е повеќе од обична сугестивност.

Одамна е познато дека зевањето е „заразно“, но студија спроведена од Универзитетот во Пиза на 109 лица открива дека почесто зеваме ако слушнеме или видиме како некој член на семејството зева.

Скоро 50 проценти од зевањето се шири меѓу членовите на семејството, една четвртина меѓу пријателите и осмина меѓу познаниците. Секоја десетта личност е заразена со зевање на потполен странец. Покрај тоа, реакцијата на прозевање на странец е подолга од онаа на член на семејство, потврдува истражувањето.

Зевањето е знак на емпатија што ја чувствуваме кон блиските луѓе. Кај децата, зевањето станува заразно само на возраст од четири или пет години. Само тогаш тие можат правилно да ги препознаат човечките емоции.

„Сакавме да откриеме зошто зевањето е заразно, затоа гледавме луѓе од целиот свет. Резултатите покажуваат дека зевањето нема никаква врска со бојата на кожата, националноста или културните обичаи, туку со видот на поврзаност меѓу луѓето.

Шимпанзата се однесуваат слично, открива коавторот на студијата, професорката Елизабета Палаџи од Институтот за когнитивни науки и технологии во Рим, пренесува National Geographic.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote