in ,

Зошто грејпфрут вреди да се јаде во зима

Дали сакате сладок грејпфрут? Најдобро време за уживање во вкусот на грејпфрут е зимата, односно периодот од ноември до март, бидејќи во тој период плодовите созреваат во својата татковина во тропска Азија.

Грејпфрутот содржи есенцијални масла и важен сет на витамини: А, Ц, Б1, Б2, Б5, кој ви помага да се заштитите од вирусни заболувања, како и брзо да се справите со настинки. На пример, според проценките, грејпфрутот содржи повеќе од 350% од дневните потреби на витамин Ц. Исто така, ова цитрусно овошје совршено ќе помогне да се подобри вашето расположение.

За оние кои сакаат да изгубат тежина, грејпфрутот содржи органски киселини кои играат важна улога во цревата и го стимулираат производството на гастричен сок. Грејпфрутот содржи и рекордна количина на растителни влакна кои помагаат при варење и метаболизам и го намалуваат апетитот.

Еден грејпфрут може да задоволи половина од вашите дневни потреби од растителни влакна. Иако големината на ова овошје не е мала, вие од тоа добивате само придобивки и вкус, а никако дополнителни калории.

Грејпфрутот има само 39 kcal на 100 грама, па може да се јаде дури и навечер.

Грејпфрутот е важен и за убавината. Содржи минерали кои ќе ви помогнат да изгледате свежо. Значи, овошјето содржи колаген, што е многу важно за косата и кожата, витамин А – кој ќе ја ослободи кожата од воспаленија, бакар и железо – за крв, магнезиум – за нервниот систем и добар сон.

Грејпфрутот е многу вкусно овошје во чиста форма, но совршено се вклопува и со други производи, па со него можете да готвите различни јадења. На пример, грејпфрут со ракчиња и други морски плодови, билки и лук, авокадо и сирење. Така лесно можете да направите вкусна егзотична салата. Исто така, грејпфрутот е совршен како додаток на коктели, житарици, колачи, палачинки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote