in

Изненадувачка причина зошто јадеме нездрава храна!

Ако не постои начин да се префрлите на здрава храна, има причина за тоа и не станува збор само за волја.

Секој има нездрава храна од која е слаб. Без разлика дали станува збор за тоа што автоматски земате некое пециво со кафето, или дека шопингот без закуски не може да помине.

Сепак, новото истражување покажува дека не станува збор само за волја и самоконтрола. Научниците открија дека ни треба повеќе време да разбереме дали нешто е здраво, отколку да одлучиме дали нешто ќе биде вкусно за нас и затоа често избираме фини, но нездрави опции.

Студијата побара од 79 возрасни лица да изберат помеѓу различна храна, вклучително и здрави и нездрави опции. Тие мораа да бираат 300 пати. Истражувачите заклучиле дека на луѓето им требало половина од времето да одлучат која храна ќе биде вкусна за нив, колку што им требало да одлучат која храна е здрава.

„Заклучивме дека честопати не е наша вина кога ќе одлучиме за нездрава храна. Нашите мозоци едноставно обработуваат информации за тоа колку е здрава храна и обработуваат информации за тоа колку е побрза “, објасни д-р Николета Саливан, додавајќи дека ова може да објасни зошто некои луѓе избираат нездрави опции, иако знаат дека не се добри за нив.

„Ова не значи дека земаме бисквит затоа што желбата за вкусни слатки е посилна од нашата волја, туку затоа што информациите за идните здравствени последици од тој бисквит не се обработуваат доволно рано за да се вклучат во процесот на одлучување што ќе јадеме. Можеби веќе сме се одлучиле за колаче, а мозокот сè уште не обработил дека станува збор за нешто нездраво. Избираме нездрави опции затоа што на мозокот му треба премногу време да ги процесира информациите дека нешто не е здраво “, додава Саливан.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote