in

Зошто Кока-Кола не може да биде позитивна на коронавирусот?

На неодамнешната пленарна сесија, австрискиот пратеник Михаел Шнедлиц со бизарен експеримент се обиде да ја доведе во прашање веродостојноста на тестовите за корона.

На што погрешил и за каков тест станува збор?

Според Истиномер, Шнедлиц тестирал примерок од Кока-Кола и наводно добил позитивен резултат.

Но, како што пишува Истиномер, на снимката е очигледно дека тој не го сторил тоа со методот PCR, како што се тврди во вирусните објави на Фејсбук, туку брз тест за антиген.

Овие тестови се користат и за откривање на инфекција со SARS-Cov-2. Тие не бараат генетски материјал на патогенот, туку протеини кои се карактеристични за вирусот. Примерокот се нанесува на тестот, а резултатот е обично јасен по 15 до 30 минути.

Сепак, експертите нагласуваат дека брзите тестови на антиген можат да дадат погрешни наоди, особено ако не се спроведени правилно, што е токму она што се случи во овој случај.

„Во овој вид на тест, примерокот мора прво да се вметне во пуфер растворот“, објасни германскиот вирусолог Мартин Штурмер во изјава за германскиот медиум RedaktionsNetzwerk.

Како што вели, целта на постапката е да се компензираат сите можни фактори на мешање, како што е, во овој случај, киселата pH вредност на Кока-Кола. Стурмер заклучил дека „експериментот“ на пратеникот не открил ништо за веродостојноста на брзите анагени тестови, бидејќи тој бил неправилно извршен.

Институтот „Роберт Кох“ во Германија нагласува дека „сите тестирања што моментално се достапни мора да бидат извршени исклучиво од медицински персонал“.

Кристоф Педаин од Сименс Хелтлинерс вели дека „киселината Кока-Кола може да ги разгради протеините на тест лентите, на кои треба да се врзуваат протеините на вирусот“ и заклучува дека експериментот на Шнедлиц докажува само дека протеините на пробните ленти се уништуваат. Зидојче Цајтунг.

Педаин, исто така, посочува дека на овој начин, дури и на тест за бременост, можеме да постигнеме позитивен резултат без да бидеме во друга држава.

Поради фактот што тестовите за антиген многу брзо покажуваат резултати, тие се препорачуваат како додаток во превенцијата и заштитата на ризичните групи, пишува RedaktionsNetzwerk.

Нивниот недостаток е тоа што тие се помалку точни од PCR-тестовите, кои се сметаат за златен стандард за откривање на вируси. Неодамнешното истражување на медицинскиот универзитет Шарите во Берлин покажа дека брзите тестови обично даваат сигурни резултати кога заразено лице има големо вирусно оптоварување во телото. Сепак, по позитивен тест за антиген, институтот Роберт Кох препорачува резултатот „секогаш да се потврдува со тест за PCR“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote