in

Зошто кучињата плачат?

Кога сопственикот е среќен, кучето ќе ја сврти опашката за да покаже дека ја дели истата емоција. Од друга страна, кога сме тажни, доаѓаат кучиња и ни се гушкаат за да ја споделат тагата со нив.

Сигурно сте забележале солзи во очите на вашето куче барем еднаш и веднаш претпоставивте дека тој навистина плаче.

Кучињата се емотивни суштества, сочувствителни и чувствителни. Кога сопственикот е среќен, кучето ќе ја сврти опашката за да покаже дека ја дели истата емоција. Од друга страна, кога сме тажни, доаѓаат кучиња и ни се гушкаат за да ја споделат тагата со нив.

Иако тие се наши вистински пријатели, во добро и во лошо, кучињата, за разлика од луѓето, не се способни да плачат од емотивни причини. Па, од каде потекнуваат солзите во нивните очи?

Алергии

Како и кај луѓето, алергиите можат да предизвикаат солзи кај кучињата. Кучињата можат да бидат алергични на многу работи како што се полен, прашина, чад, храна и слично. Во тој случај, ветеринарот ќе изврши неколку тестови на кучето или ќе ви предложи да го подложите на диета за да ја утврдите причината за алергијата со системот за елиминација.

Блокирани канали на солзи

Ако солзните канали се затнат, солзите ќе почнат да течат од очите на вашето куче. Овој исцедок од окото кај кучињата се нарекува епифора. Willе го препознаете со фактот дека областа околу очите на вашето куче е влажна, а со текот на времето може да се појават црвеникави или кафени дамки и иритација на кожата. Многу е важно навремено да обрнете внимание на симптомите.

Инфекција

Ако наместо про transparentирни солзи, забележите жолти, лигави или крвави солзи кај вашето куче, тоа е сигурен знак дека вашето куче има инфекција.

Другите симптоми може да вклучуваат отечени и иритирани очи, а посетата на ветеринар е задолжителна за да се утврди правилен третман.

Изгребана рожница

Ако вашето куче е активно, груба игра со други кучиња и мачки, поминувањето низ непристапни места може да доведе до повреда на рожницата.

Покрај солзи, може да укаже и на изгребана рожница ако кучето го гребе окото со шепа, често трепнува и областа околу окото е воспалена. Да не спомнувам колку е важно што побрзо да го однесете кучето на ветеринар.

Нечистотија

Понекогаш, кога окото на вашето куче се стеснува, тоа може да значи дека му се воспалени трепките или нечистотијата во окото. Во тој случај, кинењето не треба да трае долго, туку само додека окото не се исчисти повторно на природен начин.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote