in ,

Зошто мирисот на телото кај луѓето се менува со возраста?

Постои научно објаснување за причината за промена на мирисот на телото со возраста.

Една студија објавена во „Journal of Investigative Dermatology“ открива дека промената на мирисот на телото што се јавува како што старееме може да се должи на хемиско соединение наречено 2-nonenal.

Таа е предизвикана од омега-7 масни киселини кои се распаѓаат на кожата поради оксидација. И, очигледно, како што старее телото, произведува повеќе од овие масни киселини. На возраст од 40 години, повеќе 2-ноенални е присутни на кожата, што може да влијае на мирисот на телото.

„Миризбата на телото на субјектите помеѓу 26 и 75 години беше анализирана со гасна хроматографија / масена спектрометрија.

Така, 2-нонеален, незаситен алдехид со непријатен мрсен и тревен мирис, беше откриен само кај постари лица, т.е. кај оние кои имале 40 години или постари.

Анализата на липидите на површината на кожата откри дека количината на омега-7 незаситени масни киселини и липидни пероксиди, исто така, се зголемува со возраста и дека има позитивни корелации помеѓу количината на 2-неенална во мирисот на телото и количината на омега-7 незаситени масни киселини или липидни пероксиди во површинските липиди. кожа “, се вели во студијата.

„Резултатите покажуваат дека 2-нонеалот е формиран со оксидативно распаѓање на омега-7 незаситени масни киселини и укажуваат на тоа дека 2-неенален може да биде вклучен во промена на мирисот на телото како што старееме“, се вели во продолжение.

Присуството на 2-ноенална “нема никаква врска со лична хигиена” и не е растворливо во вода, па затоа не може да се исчисти од кожата при капење. Според Healthline, „мирисот на стари лица“, како што го нарекоа, се смета за сосема нормален феномен и не треба да ве загрижува.

Но, наводно, постојат начини да се намали количината на овој мирис што го создава телото, со прилагодување на начинот на живот. Редовно вежбање, квалитетен сон, избегнување на стрес, пушење и алкохолни пијалоци може да бидат корисни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote