in

Зошто мирисот на телото се менува со возраста?

Секој го знае тој специфичен мирис на постари луѓе. Мирисот на нашето тело се менува, меѓу другото, и поради здравјето, лековите, исхраната и хормоналните промени

Најновите истражувања покажаа дека можеме да ја препознаеме возраста на луѓето според нивниот мирис. Постојат неколку причини зошто имаме различни мириси на телото како што старееме.

Болести

Како што старееме, веројатно ќе имаме некои здравствени проблеми. И некои болести, како што е дијабетесот, можат да го променат нашиот мирис, без оглед на возраста.

Стареење на кожата

Нашата кожа произведува се повеќе масни киселини како што старееме, а тоа понекогаш се нарекува „мирис на постари луѓе“. Кога овие масни киселини ќе дојдат во контакт со воздухот, тие ја зголемуваат хемикалијата позната по нејзиниот кисел и масен мирис: 2-неенална. Значи, „мирисот на постарите“ е вистински.

Промена на вашата исхрана со текот на годините

Храната како риба, зачини и црвено месо може да влијае на мирисот. Откако храната се распаѓа во нашето тело, ослободуваме хемикалии преку пот, што понекогаш може да биде многу силно.

Хормонални промени

Можеби не сме свесни за тоа, но хормоните на нашето тело често се менуваат, особено за време на менструацијата или менопаузата. Една студија дури вели дека мажите ги сметаат жените за најатрактивни за време на овулацијата поради мирис на телото.

Одредени лекови

Некои додатоци и лекови, како антидепресиви, можат да го променат мирисот на телото. Бидејќи тие можат да предизвикаат често потење, се менува мирисот на телото. Бидејќи потта се меша со бактериите на кожата, се создава силен мирис.

Хигиена на забите

Плунката е наша природна одбрана од непријатниот мирис од устата, а колку повеќе старееме, устата произведува помалку плунка. Протезите ги зголемуваат шансите за внесување на лоши бактерии во усната шуплина, дури и ако тие редовно се чистат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote