in

ИНТЕРЕСНО! Зошто знамето на ниту една земја нема виолетова боја?

Сте се запрашале ли некогаш зошто на ниедно знаме нема виолетова боја?

Виолетова боја никогаш не претставувала кралство, империја или држава.

Што не е во ред со виолетовата, која денес е многу популарна? И, зошто на ниту едно знаме нема виолетова боја?

Одговорот е едноставен – виолетовата боја беше прескапа до 1800-тите. Следствено, тоа честопати беше поврзано со моќ и богатство. Дури и кралицата Елизабета I им забрани на сите, освен блиските членови на кралското семејство, да ја носат оваа боја. Виолетовата боја беше многу ценета затоа што беше ретка. Оригиналната виолетова боја е добиена од мал морски полжав што може да се најде само во областа на денешен Либан.

И не само што беше тешко да се дојде до бојата, туку беа потребни околу 10.000 морски полжави за да се направи еден грам виолетова боја. Од таа причина, само богатите и кралските семејства можеа да си го дозволат ова нешто во виолетова боја.

Исто така, виолетовата боја честопати претставуваше духовност и светост затоа што античките владетели кои ја носеле се сметале за богови или Божји гласници на земјата.

Сепак, понекогаш оваа боја беше скапа дури и за најбогатите. Римскиот владетел Аурелијан, кој владеел во 3 век, не и дозволил на сопругата да и купи шалови и наметки обоени во виолетова боја, затоа што тоа задоволство го чинело тројно повеќе од златото.

Според некои сметки, 350 гр виолетова боја чинеле дури три купишта злато, што денес би изнесувало приближно 56.000 долари. Дури и најбогатите земји не можеа да си дозволат да ја имаат оваа боја на нивното знаме.

Достапноста на пурпурната боја започна околу 1856 година, кога англискиот хемичар Вилијам Хенри Перкин случајно направи синтетичка виолетова боја, обидувајќи се да направи лек против маларија.

Од тој момент започна масовно производство на виолетова крпа, а оние со кралска крв повеќе не ја ценеа оваа боја. Поради оваа причина, денес може да се најде на некои од знамињата создадени само по 1900-тите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote