in

WTFWTF

Зошто луѓето кои го прележале ковид-19 не можат да јадат кромид?

Многу луѓе кои имале ковид-19 привремено го губат чувството за мирис и вкус. Како што се опоравуваат, тие обично се враќаат, но некои откриваат дека храната има поинаков мирис, но и вкус.

Симптомите на ковид-19 може да бидат различни, од главоболки, варење, до замор. Сепак, губењето на мирис или вкус е еден од симптомите карактеристични за ковид-19, а според мета-анализата спроведена од клиниката Мајо, од 8.438 пациенти со ковид-19, 41 процент го изгубиле чувството за мирис и вкус.

Кај повеќето пациенти, сетилата се враќаат откако ќе се надмине болеста, но кај некои, тие сетила се менуваат, односно, некои намирници веќе немаат вкус каков што имале пред болеста.

Според новиот извештај објавен од „Eater“, во групата од пет лица кои го надминале ковид-19, тројца од нив изјавиле дека со месеци по болеста, кромидот бил вид на храна што се издвојувал како особено невкусен.

Еден од пациентите кој го совладал ковид рекол дека кромидот има „ужасен вкус“, друг изјавил дека кромидот е „одбивен“, а третиот пациент истакнал дека мирисот на кромид исклучително го мачи и дека има мирис на гниење .

Ова не е единствената промена што се случи кај луѓето кои биле заразени со коронавирус. Едно лице кое лежеше на кокошката, за Би-Би-Си изјави дека по болеста, месото имало вкус на бензин, а друго лице изјавило дека виното има вкус на масло.

Губење на мирис и вкус е еден од симптомите на коронавирус, кој опстојува долго време кај заразените лица, а покрај него, постојат и некои други симптоми карактеристични за „пролонгиран ковид“.

Некои од нив се вртоглавица, проблеми со меморијата, вознемиреност, отежнато спиење, главоболки, тешкотии во концентрацијата, отежнато дишење, проблеми со дишењето и замор.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote