in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Зошто повеќето луѓе не се сеќаваат на своите соништа?

Начинот на кој се формираат нашите соништа остана мистерија во научните кругови. Денес знаеме дека нашиот мозок конструира соништа од нашите спомени кои се присутни во секојдневниот живот, како и од потсвеста.

Ова значи дека неодамнешните спомени во комбинација со информациите што сме ги чувале во последниве години – спомени, трауми, емоции и чувства – создаваат мистериозни, понекогаш апсурдни соништа.

Сепак, сè уште не е можно да се утврди зошто нашиот ум патува на одредени места навечер или зошто избира одредени спомени, бои, гласови, сцени или луѓе. И додека некои луѓе често се сеќаваат на своите соништа, други имаат проблем со тоа.

Постојат многу причини зошто не можете да се сетите на она што сте го сонувале.

Стрес

Истражувањата покажаа дека стресот не само што ја нарушува и скратува РЕМ фазата на спиење, туку исто така го зголемува бројот на будења во текот на ноќта. Двете можат да го отежнат запомнувањето на она што сте го сонувале.

Исхрана

Важно е да се избегнува храна што го нарушува спиењето – тешка и богата храна, масни и пржени оброци, зачинета храна, агруми, но и газирани пијалоци.

Траума

Траумата е слична на стресот, но многу поинтензивна. Ова лесно може да доведе до несоница, но и целосно да го потисне сеќавањето на соништата во обид да ги заборавите болните кошмари што е можно побрзо.

Стимуланси

Препорачливо е да се избегнуваат кофеин, никотин, алкохол и марихуана пред спиење, бидејќи сето тоа го нарушува спиењето. Иако се чини дека алкохолот придонесува за побрзо спиење, тој всушност го нарушува спиењето во втората половина на ноќта кога станува збор за варење на тој алкохол.

Одредени лекови

Според експертот за спиење и професор во Њујорк, Гардин Џан-Луис, „одредени лекови можат да влијаат на РЕМ фазата на спиење или да предизвикаат кошмари“.

Нарушувања на спиењето

Сè, од несоница до апнеја при спиење и нарколепсија, може негативно да влијае на циклусот на спиење.

Будење премногу брзо

Според психологот и експерт за соништа, Рубин Најман, пребрзото будење може да направи да ги заборавите вашите соништа.

Незаинтересираност

Авторот и експерт за луцидни соништа Роберт Вагонер еднаш спомена дека некои луѓе едноставно ги интересира она што го сонувале, додека други не. И, ако не ве интересира нешто, нема да му придавате важност, пренесува Mind Body Green.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote