in

Зошто не треба да се тестирате за антитела по вакцинацијата против коронавирусот?

Здравствените експерти сметаат дека тестовите за антитела – тестови дизајнирани за откривање на протеини создадени од имунолошкиот систем кои штитат од вирусот – не се потребни и може да бидат несигурни.

Со повеќе од 30 милиони луѓе во САД барем делумно вакцинирани против ковид-19, можеби се прашувате дали вакцината ја заврши работата за вооружување на вашиот имунолошки систем за да се бори против инфекцијата, пишува Вашингтон пост. И, дали вакцината е воопшто потребна, особено ако сте имале коронавирус?

На списокот, исто така, се наведува дека здравствените експерти сметаат дека тестовите за антитела – тестови дизајнирани за откривање на протеини создадени од имунолошкиот систем кои штитат од вирусот – не се потребни и може да бидат несигурни.

„Не се сомневајте во вакцината, вакцинирајте се“, рече Сара Фортун, претседателка на Одделот за имунологија и инфективни болести на Т.Х. на Харвард. Школа за јавно здравје на Чан.

Здравствените експерти велат дека луѓето треба да бидат вакцинирани „без оглед на историјата на претходната симптоматска или асимптоматска инфекција со САРС-КоВ-2“, бидејќи природниот имунитет варира и болеста може да предизвика такви тешки компликации, според Вашингтон пост.

Експертот за инфективни болести, Роб Марфи, објасни дека имунитетот обезбеден од антитела е „мешана вреќа“ – некои луѓе кои имале ковчиња, го задржале имунитетот, други го изгубиле.

Исто така, прелиминарните податоци покажуваат дека ваквиот имунитет може воопшто да не заштити од новата варијанта што за првпат беше идентификувана во Јужна Африка. Бидејќи никој не знае колку трае природниот имунитет, вакцинацијата е клучна, рече Марфи.

Покрај тоа, вакцината може да биде помоќен имуноген, посилен од имунитетот по вистински вирус, нудејќи подобра заштита, рече Марфи, извршен директор на Институтот за глобално здравје и професор по медицина и биомедицински инженеринг на универзитетот Нортвестерн Во крајна линија, продолжува Вашингтон пост, е дека не се препорачува тестирање на антитела „заради донесување одлуки за вакцини“, според Центрите за контрола и превенција на болести.

ЦДЦ го обесхрабрува тестирањето на антитела за да се процени имунитетот по приемот на вакцина. Клиничките испитувања покажаа дека вакцините FajzrBioNTek и Moderna ги штитат луѓето од вирусот 95, односно 94 проценти. Но, тоа не значи дека секој што ќе прими вакцина би имал позитивен тест за антитела, рече Марфи.

Комерцијалниот тест за антитела можеби не ги бара истите антитела што ги активира вакцината. Некој кој имал вакцинирано и кој е имун на вирусот, сепак може да има негативен тест за одредени антитела, објасни тој.

Мутираниот вирус може повторно да зарази луѓе кои веќе еднаш имале ковид-19, што предизвикува дебата и загриженост. Во секој случај, додаде Марфи, антителата се само дел од одговорот на имунитетниот систем на една личност. Некои студии покажаа дека заштитните Т-клетки, белите крвни клетки кои помагаат да се заштитат од болести, се покачени кај некои пациенти со кавијар, иако не се откриени антитела кај пациентите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote